10 ciekawostek o Korei Południowej

Będąc tak blisko takich gigantów turystyki jak Chiny i Japonia, Korea Południowa mogła być przez długi czas pomijana. Ale te czasy, kiedy kraj był zapomniany przez resztę świata minęły. W ostatnich latach zainteresowanie tym krajem na świecie bardzo wzrosło, do czego przyczynił się nie tylko rozkwit sztuki w tym kraju (przede wszystkim muzyki k-pop i filmu), ale także niesamowita kultura i podtrzymywanie dawnych tradycji.

1. W Korei Południowej nagle będziesz o rok starszy. Dla nich, kiedy dzieci się rodzą, mają już rok, więc kiedy zapytają cię „ile masz lat?”, będziesz musiał dodać rok do swojego prawdziwego wieku.

2. Słowo „Korea” oznacza „kraj wysokich gór i krystalicznie czystych rzek”.

3. Jednym z najczęściej sprzedawanych produktów w tym kraju są maseczki upiększające, i to nie tylko wśród kobiet: koreańscy mężczyźni używają własnych maseczek, a wielu z nich stosuje makijaż na co dzień… Koreańczycy są społeczeństwem mającym obsesję na punkcie wyglądu.

4. Piękno jest tak ważne, Korea Południowa jest jednym z krajów na świecie z największą liczbą operacji plastycznych. Jedną z najczęstszych jest „chirurgia powiek”, w której chirurg operuje powieki.

5. Jeśli zwrócisz uwagę, w Korei Południowej poczujesz się jak bohater filmu „Rok 1984” George’a Orwella, ponieważ będziesz obserwowany przez setki kamer CCTV, które nagrywają wszystko dookoła. To kwestia bezpieczeństwa, ale wiadomo, że pojęcie prywatności jest tam zupełnie inne.

6. Około 90% wodorostów używanych jako pokarm w wielu kuchniach świata jest uprawianych w Korei Południowej.

7. Koreańczycy są dość przesądni: nigdy nie należy pisać czyjegoś imienia na czerwono (kolor śmierci) i nie przepadają za liczbą „4”. Z drugiej strony istnieją stereotypy o Koreańczykach z południa, które nie są prawdą. Dowiedz się o nich.

8. Piosenka „Gangnam Style” zapewniła sławę Korei Południowej w 2012 roku, będąc najczęściej oglądanym teledyskiem tego roku na całym świecie. Jego artysta, PSY, osiągnął numer 1 w kilkudziesięciu krajach, a dziś w dzielnicy Gangnam w Seulu znajduje się nawet pomnik upamiętniający słynny taniec. To właśnie wtedy K-Pop stał się globalnym fenomenem, z milionami fanów na całym świecie.

9. Typowym strojem koreańskim jest hanbok, delikatna, kolorowa i elegancka sukienka. Składa się z dwóch części: górna część (jeogori) jest jak bluzka, a dolna (chima) to dość szeroka spódnica.

10. W 1945 r. wskaźnik alfabetyzacji w kraju wynosił ok. 22%. Dziś 100% Koreańczyków potrafi czytać i pisać.