Gruzińska gościnność – czym się charakteryzuje?

Śmiało można powiedzieć, że gościnność Gruzinów to jeden z najlepszych elementów podróżowania po tym pięknym kraju na granicy dwóch kontynentów. Ze względu na wstawiennictwo Polski w czasach trudnych dla gruzińskiego społeczeństwa, Gruzini są niezwykle życzliwie nastawieni do Polaków.

Gruzja i ich gościnne społeczeństwo

Swojego czasu turyści z Polski nadużywali tej gościnności, pakując na kilkudniowy pobyt w Gruzji jedynie najpotrzebniejsze rzeczy, nie interesując się zakwaterowaniem, gdyż wychodzono z założenia, że każdy dom stanie przed nimi otworem. Utrudnieniem dla wielu turystów może być fakt, że angielski praktycznie nie funkcjonuje w tym regionie, dlatego bez znajomości gruzińskiego lub rosyjskiego, jesteśmy właściwie skazani na porozumiewanie się na migi. Nie jest to jednak przeszkoda, ponieważ Gruzini do perfekcji opanowali ten sposób komunikacji. Pierwszą formą gościnności, której doświadczymy już na lotnisku w Kutaisi, jest wręczenie każdemu przyjezdnemu buteleczki gruzińskiego wina tuż po kontroli paszportowej.

Tego nie wiedziałeś o gruzińskim społeczeństwie

W ten sposób wita się turystów z całego świata, podkreślając również silne przekonanie gruzińskie, że wino to ich absolutna wizytówka i symbol, który napawa dumą. Faktycznie, wino pędzi tutaj każdy niezależnie od statusu społecznego. Zanim zdecydujemy się na kupno w zwykłym sklepie, zapytajmy (nawet przypadkowo napotkanego miejscowego) czy nie mógłby nam sprzedać swojskiego wina. Każdy, kto ma już swoją pierwszą podróż do Gruzji za sobą, zgodzi się, że wino pędzone w domu i sprzedawane w butelkach po innych napojach, jest o niebo lepsze od kupnego.

Więcej interesujących wpisów o różnych europejskich społeczeństwa, znajdziesz w serwisie https://www.polityka24.pl/.

W Gruzji spotka nas bezinteresowna pomoc i opiekuńczość miejscowych

Nie bądźmy zdziwieni, kiedy kierowca taksówki zatrzyma się przy blaszanej budzie, wracając po chwili z kawą dla wszystkich pasażerów. Nie warto wówczas dyskutować i przekonywać o powinności oddania pieniędzy za ten miły gest. Ten miły gest najczęściej jest bezinteresowny i nasz upór może zostać źle odebrany. W najgorszym wypadku, kierowca zagrozi, że zawróci.