Panteon – skarb tzw. wiecznego miasta, Rzymu

Jakimi atrakcjami może się pochwalić Rzym? Wiadomo, że jest ich sporo. Wycieczki po włoskiej stolicy to wspaniała przygoda, w trakcie której można odkrywać przeszłość i poznawać antyczną kulturę. Rzym to wyjątkowe budowle, które z pewnością warto poznać.

W gronie tych, których w czasie wycieczki po terenie Wiecznego Miasta nie można pominąć, znalazł się słynny Panteon. Na czym polega jego wyjątkowość? Dlaczego ten zabytek jest tak ważny?

Panteon to wyjątkowe miejsce

Jego historia sięga I wieku p. n.e., kiedy to podjęto decyzję o jego budowie. Decyzję o budowie Panteonu wydał Marek Agrypa – jedna z ważniejszych postaci w dziejach antycznego Rzymu oraz jeden z ważniejszych polityków i dowódców wojskowych w dziejach świata. Pierwotnie Panteon miał pełnić rolę świątyni, poświęconej siedmiu bóstwom planetarnym. W średniowieczu ten ciekawy zabytek był wykorzystywany jako budowla o charakterze obronnym, z kolei w VII roku został przystosowany do potrzeb chrześcijan. Od tego też czasu Panteon jest świątynią katolicką. Jest jednocześnie jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych, jakimi może się pochwalić Rzym. W czasie wycieczki po Wiecznym Mieście koniecznie trzeba go zwiedzić i lepiej poznać jego dzieje.

Panteon to ciekawa budowla, która ma formę rotundy z charakterystycznym portykiem. Wspiera się on na pięknych kolumnach, wykonanych z granitu sprowadzonego z Egiptu. Marmurowy portal to kolejna cecha, która decyduje o artystycznej wartości tej rzymskiej budowli. Wiele ciekawostek czeka też we wnętrzu tej świątyni.

Wielkim zainteresowaniem cieszą się malowidła, z gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje „Zwiastowanie”. Panteon może być jednocześnie potraktowany jako jedna z najważniejszych nekropolii w Rzymie. To właśnie tu można zobaczyć grób Rafaela. Turystów przyciąga również grobowiec Wiktora Emanuela II. To ważna postać, o której nie można zapomnieć.

Wiktor Emanuel II był przecież pierwszym królem zjednoczonych Włoch, zatem w czasie wycieczki większość turystów chce odwiedzić miejsce jego ostatecznego spoczynku.

Więcej artykułów o interesujących podróżach znajdziesz w serwisie https://www.nakoncuswiata.pl/.